Управління інфраструктурою водогосподарсько-меліоративного комплексу

Підсумки роботи водогосподарсько-меліоративного комплексу Донецької області у 2020 році
та завдання на 2021 рік

Одним із напрямків діяльності Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів є управління інфраструктурою водогосподарсько-меліоративного комплексу. В Донецькій області обліковується 121,824 тис. га зрошуваних земель сільськогосподарського призначення, з них 82,288 тис. га (68%) знаходиться на підконтрольній території. (докладніше)

Завдання з управління інфраструктурою водогосподарсько-меліоративного комплексу

ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ:

 • Забезпечення на території Донецької області вирішення питань щодо управління інфраструктурою державних меліоративних систем, використання, збереження та відтворення водних ресурсів, меліорації земель.
 • Вирішення в установленому порядку разом з органами виконавчої влади та іншими організаціями питання забезпечення населення і галузей економіки водними ресурсами.
 • Здійснення від імені Держводагентства виробничих функцій з управління інженерною інфраструктурою меліоративних систем та їх окремими об’єктами, що перебувають у державній власності.
 • Реалізація у межах Донецької області державної політики щодо розвитку водного господарства і меліорації земель, використання, збереження та відтворення поверхневих водних ресурсів, управління інфраструктурою державних меліоративних систем, забезпечення населення і галузей економіки водними ресурсами.
 • Організація робіт з управління інфраструктурою державних меліоративних систем, капітального та поточного ремонту меліоративних систем, протиповеневих водогосподарських споруд та інших об'єктів міжгосподарського значення, водосховищ і забезпечення раціонального використання водних ресурсів.
 • Організація виконання загальнодержавних і регіональних програм щодо розвитку меліорації земель і поліпшення екологічного стану зрошуваних угідь, захисту від шкідливої дії вод сільських населених пунктів, інженерних комунікацій, сільськогосподарських угідь та інших об’єктів.
 • Раціональне використання бюджетних коштів на управління інфраструктурою державних меліоративних систем та капітальних вкладень, що спрямовуються на меліорацію земель, реконструкцію і технічне удосконалення діючих систем, будівництво сільських водопроводів, розвиток виробничих баз та інші водогосподарські об’єкти.

Основні технічні показники водогосподарсько-меліоративного комплексу

Сіверсько-Донецьке басейнове управління водних ресурсів у межах своїх повноважень забезпечує на території Донецької області вирішення питань щодо управління інфраструктурою державних меліоративних систем, використання, збереження та відтворення поверхневих водних ресурсів та меліорації земель.

В зоні обслуговування Сіверсько-Донецького БУВР налічується 82,30 тис. га меліорованих земель сільськогосподарського призначення.

На балансі Сіверсько-Донецького БУВР знаходяться 28 державних зрошувальних систем загальною площею 28,80 тис. га, а також 41 насосна станція, на яких розташовано 218 насосних агрегатів загальною встановленою потужністю 64,20 тис. кВт. В зоні діяльності управлінь – 698,10 км закритої зрошувальної мережі, з них – 136,40 км у державній власності.

Сіверсько-Донецьке басейнове управління водних ресурсів має у своєму складі 5 експлуатаційних дільниць: Бойківську, Волноваську, Мангушську, Лиманську та Слов’янську. Експлуатаційні дільниці забезпечують реалізацію (в межах своєї компетенції) державної політики щодо розвитку водного господарства та меліорації земель:

 • Бойківська експлуатаційна дільниця – на території Маріупольської міської, Нікольської селищної територіальних громад у Маріупольському районі Донецької області (крім тимчасово окупованих територій).
 • Волноваська експлуатаційна дільниця – у Волноваському, Ясинуватському, Великоновосельківському районах Донецької області (крім тимчасово окупованих територій).
 • Мангушська експлуатаційна дільниця – на території Мангушської селищної територіальної громади Маріупольського району Донецької області (крім тимчасово окупованої території).
 • Лиманська експлуатаційна дільниця – на території Лиманської територіальної громади у Краматорському районі, Бахмутської міської, Світлодарської міської, Сіверської міської, Соледарської міської, Часовоярської міської, Званівської сільської територіальних громад у Бахмутському районі, Покровської міської, Новогродівської міської, Мирноградської міської, Гродівської селищної, Удачненської селищної, Добропільської міської, Білозірської міської, Криворіжської сільської, Шахівської сільської, Селидівської міської територіальних громад Покровського району Донецької області.
 • Слов’янська експлуатаційна дільниця – на території Краматорської міської, Слов’янської міської, Миколаївської міської, Святогірської міської, Андріївської сільської, Черкаської селищної, Олександрівської селищної територіальних громад Краматорського району Донецької області.

Новітні системи зрошення

Донецька область розташована в посушливій степовій зоні, де виробництво сільськогосподарської продукції значною мірою залежить від вирішення проблеми штучного зрошення сільгоспугідь, особливо в роки з несприятливими погодними умовами.

У зрошуваному землеробстві екологічно безпечні та ресурсозберігаючі технології реалізуються шляхом впровадження в практику нових способів та технічних засобів поливу.

В рамках програми впровадження новітніх систем зрошення на основі Ізраїльського та світового досвіду пропонується застосування:

1. Краплинного зрошення (докладніше завантажити)

2. Підґрунтового (підземного) краплинного зрошення (докладніше завантажити)

3. Поливу за допомогою сучасних дощувальних машин нового типу (докладніше завантажити)Поділитися: