Міжвідомча комісія узгодила режими роботи водосховищ та водогосподарських систем в суббасейні Сіверського Дінця на осінньо-зимовий період 2021-2022 років

Сьогодні, 4 листопада, в Сіверсько-Донецькому басейновому управлінні водних ресурсів відбулось засідання Міжвідомчої комісії по узгодженню режимів роботи водосховищ комплексного призначення і водогосподарських систем у суббасейні Сіверського Дінця району басейну річки Дон на осінньо-зимовий період 2021-2022 років. Через карантинні обмеження захід проводився в онлайн-режимі за участю представників Харківської, Донецької та Луганської областей.

Про виконання рішень попереднього засідання Міжвідомчої комісії від 10 червня поточного року та результати роботи водогосподарського комплексу в маловодний період літньо-осінньої межені 2021 року поінформував присутніх начальник Сіверсько-Донецького БУВР Сергій Трофанчук.

Саме завдяки узгодженим діям всіх учасників та ретельного дотримання встановлених режимів вдалось максимально раціонально використати водні ресурси, закумульовані у весняний період в основних руслорегулюючих водосховищах комплексного призначення і водосховищах-охолоджувачах енергетичної галузі. Це дозволило забезпечити не тільки стале водопостачання користувачів Харківської, Донецької і Луганської областей, а й підтримання достатньої водності річок у меженний період року в умовах нерівномірного розподілу опадів та підвищених температур. І хоча на деяких ділянках річок спостерігалось зниження рівнів води, але до критичних відміток рівні води не наближались, тож усі основні руслові водозабори Харківської, Донецької і Луганської областей працювали у штатному режимі.

У жовтні водність річок суббасейну Сіверського Дінця становила від 14-35% норми на малих річках Харківської області до 35-75% норми на річках Донецької і Луганської областей, при цьому водність Сіверського Дінця та річки Оскіл коливалась в межах 55-95% місячної норми.

Зважаючи на попередній маловодний період, першочерговим завданням для членів Міжвідомчої комісії є створення оптимальних умов для сталого функціонування водогосподарського комплексу в осінньо-зимовий період 2021-2022 років з урахуванням потреб водокористувачів у межах встановлених лімітів. Прийняті рішення мають бути спрямовані і на безаварійний пропуск можливих дощових паводків та весняної повені за рахунок підтримання необхідної вільної ємності у водосховищах на зимовий період.

Враховуючи попередні гідрометеорологічні умови та консультативний синоптичний прогноз Харківського регіонального центру з гідрометеорології, початок льодоутворення на Печенізькому та Оскільському водосховищах очікується в період з 27 листопада по 7 грудня, що наближено до середніх багаторічних значень. Втім, у зв’язку з неодноразовим вторгненням холодних повітряних мас на територію сходу України, зберігається можливість короткочасної появи нестійких льодових явищ вже протягом листопада.

Наразі наповнення основних руслорегулюючих водосховищ комплексного призначення становить:

  • Печенізьке водосховище – 310 млн. м3 (81%) зі скидними витратами на рівні 10 м3/с. На зимовий період рекомендовано встановити скиди в інтервалі 9-25 м3/с, з подальшим коригуванням залежно від гідрологічної ситуації та рівнів води в районі водозаборів Зміївської ТЕС ПАТ «Центренерго» та ГПУ «Шебелинкагазвидобування» АТ «Укргазвидобування»;
  • Оскільське водосховище – 311 млн. м3 (71,5%) зі скидними витратами на рівні 22 м3/с. На зимовий період рекомендовано встановити скиди в інтервалі 18-42 м3/с, що мають забезпечити компенсацію забору в канал Сіверський Донець – Донбас із забезпеченням витрат через Райгородську греблю не нижче екологічних 22 м3/с. При цьому враховуються інтереси ПАТ «Донбасенерго» СО «Слов'янська ТЕС» і водокористувачів Луганській області, зокрема водозабір Західної фільтрувальної станції КП «Попаснянський Районний Водоканал».

Середній відсоток наповнення інших 10 водосховищ комплексного призначення у суббасейні Сіверського Дінця складає 85%. У порівнянні з минулим роком ці водосховища наповнені на 1-12% більше, залежно від технічного стану наявних гідроспоруд.

З огляду на значне спрацювання цих водосховищ на початок осінньо-зимового періоду, через гідрометеорологічні умови та водогосподарську діяльність, додаткове передпаводкове спрацювання рівнів води в них, як і в минулому році, визнане недоцільним.

Заслухавши пропозиції всіх учасників водогосподарського комплексу, члени Міжвідомчої комісії узгодили оптимальні режими роботи водосховищ та водогосподарських систем у суббасейні Сіверського Дінця на осінньо-зимовий період 2021-2022 років з метою сталого функціонування водогосподарського комплексу та створення вільних об’ємів до початку льодоставу для безаварійного пропуску дощових паводків та весняної повені.

Що потрібно, аби врятувати річку Деркул?
26.11.2021 16:41
Місцеві кажуть, що колись по річці Деркул на Луганщині, ходили кораблі. Сьогодні це маленька заросла річка, яка майже вмирає. Але мешканці Біловодської громади налаштовані її врятувати, тому що…
ЕКОпросвіта заради сталого розвитку: інтегроване управління водними ресурсами за басейновим принципом
26.11.2021 16:13
Сьогодні, 26 листопада, фахівці Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів долучились до участі у черговому навчальному семінарі з питань охорони довкілля та сталого розвитку. …
8 грудня – онлайн-засідання басейнової ради Сіверського Дінця та нижнього Дону
26.11.2021 13:19
8 грудня 2021 року о 10-00 у Сіверсько-Донецькому басейновому управлінні водних ресурсів відбудеться чергове засідання басейнової ради Сіверського Дінця та нижнього Дону. У зв’язку з карантинними…